Elektronikus levélbomba-kampányt kezdeményez a Zöld Székelyföld Egyesület a rétyi faipari óriásberuházás megakadályozása céljából. "Az elmúlt napokban a Kovászna Megyei Környezetvédelmi Hivatal kibocsátotta a Rétyre tervezett Schweighofer-beruházás területrendezési tervének környezetvédelmi engedélyét. Ezt követően a Kovászna Megyei Tanács kell véglegesítse, jóváhagyja a területrendezési tervet. Kérd meg te is a Kovászna Megye Tanácsának elnökét, Tamás Sándor t, hogy fontolja meg ezt a lépést, és amennyiben egyetértesz az alábbi levél tartalmával, küld el neki a tamassandor@kvmt.ro email címre, majd egy másolatot az info@zoldszekely.ro email címre" - áll a felhívásban .
A nyílt levél szövege: Tisztelt Tamás Sándor!
Én itt élek, lakosa vagyok Székelyföldnek, ezért úgy gondolom, hogy az, ami itt történik, kihatással van rám, szülőföldem jövőjére, ezért is nem hagyhatom szó nélkül mindezt.
A Rétyre tervezett beruházás terve már egy ideje aggodalommal tölt el, hiszen az az érzésem, hogy a beruházást támogatók között senki sem tartja fontosnak a valós szakmai elemzést, sem a következetes döntéshozást. Sajnálatosnak tartom, hogy a számtalan stratégia között nem találunk egy olyant, amely a jövőnkről szólna, amely meghatározná, hogy mi legyen az erdeinkkel, amely utat mutatna, hogyan gazdálkodjunk velük fenntarthatóan.
Munkahelyeket ígérünk, megváltóként tekintünk a Schweighofer nevű cégre, miközben ő az első adandó alkalommal megszegi a törvényeinket, és közel 70 hektáron lehántja a talajtakarót, minden engedélyt, tanulmányt mellőzve. Én nem kérek az ilyenből! Talán joggal várhatom el egy külföldi cégtől, hogy betartsa - az amúgy is sok kiskaput és kivételt hagyó - törvényeinket.
Ha nem tévedek, akkor két előnye van a beruházásnak: 650 új munkahely és a település költségvetésének megduplázása. Számomra nem jelent örömöt, ha a beruházás megvalósítása esetén 650 munkahely létrejön, hiszen a túloldalon ennél jóval több embert hagy munka nélkül. De az eddig látottak alapján kérdem, mi történik abban az esetben, ha a cég csak 200 embert alkalmaz, és ha nagy részét - elsősorban a szakmai felkészültség miatt - más településekről, megyékből alkalmazza? Akkor is ennyire fényes a helyzet? Mi a garancia arra, hogy bármi úgy történjen, ahogy a tervekben szerepel. Igen, tudom, semmi.
A teherforgalom növekedésének következtében minden bizonnyal romlani fognak útjaink, az út menti házaink állapota, hatalmas nyomás kerül az így is bajban levő erdőinkre. A környezetvédelmi hivatal szerint a beruházó cég mindezekért nem vonható felelősségre, de akkor ki lesz a felelős az okozott kárért? Valahogy ebben az országban mindig hiány van azokból, akik vállalják a felelősséget.
Sajnos választott vezetőink az elmúlt húsz évben sok mindent fontosnak tartottak, de valahogy nem sikerült az erdőlopást, az illegális-legális erdőirtást megakadályozni, ellenben gyakran fontosnak tartják hangsúlyozni, hogy mekkora probléma... Ezért az én kérésem az, hogy egyszer az alapokon tegyünk rendet, mielőtt még inkább megnehezítenénk a jelenlegi helyzetet.
Elegem van abból, hogy egy ilyen fontos témát politikai csatározások helyszínévé alacsonyítanak. Az ön pártjának tagjai számára a „Schweighofer-ügy" nem ügy, nincs probléma vele, de csak azért, nehogy a párt hírnevén folt essen. A túloldal, a politikai ellenfelek viszont nagyon szívesen csemegéznek a témán, de érdemben onnan sem született semmi kézzelfogható, szakmailag elfogadható vélemény, amely a székelyföldi erdőket segítette volna.
Ez így nincs rendben!
A környezetvédelmi hivatal kibocsátotta az elmúlt napokban a területrendezési terv engedélyét. Nem túl meglepő, hiszen mindenkinek kiadja, hiszen ez a dolga (?). A labda viszont ezzel a Kovászna Megyei Tanács térfelére került, hiszen annak kell jóváhagynia a területrendezési tervet.
Összegezve, Önön, önökön múlik, hogy mi történik a továbbiakban, hogy az Ön intézménye rányomja-e pecsétjét erre a beruházásra.
Kérem, ne tegye!
(hírszerk)
Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!