Tanácsadó központ nyílt a családon belüli erőszak áldozatainak Kolozsváron

A családon belüli erőszak egy olyan probléma, amelyet együtt, mint közösség kell megoldanunk, mondta Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere a megnyitón.

Kedden megnyitották a polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozó, a Szociális és Egészségügyi Igazgatóság (DASM) által működtetett családon belüli erőszak áldozatait védő szociális központot Kolozsváron. Az alpolgármester kiemelte, azért hozták létre a központot, hogy a családon belüli erőszak áldozatainak tudjanak pszichológiai és jogi tanácsadást biztosítani.
Oláh Emese felhívta figyelmet a riasztó statisztikai adatokra. Elmondása szerint 2017-ben országos szinten több mint 21 000 családon belüli erőszakra vonatkozó bejelentés érkezett és 87 halálos áldozata volt a családon belüli erőszaknak. Szintén 2017-ben több mint 3 000 távoltartási végzést bocsátottak ki a bíróságok és ennek több mint felét megszegték. Az alpolgármester véleménye szerint az adatok értelmében egyértelművé válik, hogy a hatóságok, a szociális szférában működő egyesületek és alapítványok mindent meg kell tegyenek, hogy csökkenteni tudják ezt a jelenséget. “Úgy gondolom, hogy fontos, hogy az önkormányzat vállalja fel a felelősséget” - tette hozzá.

Oláh Emese szerint Kolozsváron és Kolozs megyében sem jobb a helyzet a családon belüli erőszak tekintetében, hiszen csak ebben az évben már 9 panasz érkezett. Ráadásul az elöljáró véleménye szerint csak a jéghegy csúcsa, hiszen az áldozatok sok esetben nem vállalják fel a helyzetüket és nem élnek a panasztevés lehetőségével.
Az alpolgármester elmondta, nem fog a központ létrehozásában kimerülni az önkormányzat azon törekvése, hogy segítsen a családon belüli erőszak áldozatainak. Oláh Emese ismertette, az elmúlt évben lépett hatályba az a határozat, amelynek értelmében a családon belüli erőszak áldozatai lakbérpótlékot igényelhetnek azért, hogy menekülni tudjanak az őket veszélyeztető személytől.
“Természetesen ez olyan helyzetben alkalmazható, amikor már a érintettek átléptek a krízishelyzeten és nyugodtan tudnak albérletet keresni” - tette hozzá. Az alpolgármester azt is elmondta, legtöbb két évig lehet igényelni az 1 000 lej körüli támogatást, de lehetőség van hosszabbításra is. Újságírói kérdésre Oláh Emese ismertette, jelenleg 9 ilyen jellegű kérés érkezett a hivatalhoz, még négy személy részesül támogatásban és ketten vannak elbírálás alatt.
Oláh Emese ugyanakkor fontosnak tartotta a jövőre nézve, hogy az önkormányzat egy menhelyet is létrehozzon az áldozatok számára.

Az alpolgármester kiemelte, a központ létesítése azért is fontos, mert nemcsak közbenjárással és tanácsadással foglalkozik, hanem ennek célja a megelőzés is. Ezen dolgozik a központban egy jogtanácsos és egy pszichológus, akiknek a tevékenységét egy szociális munkás segíti.
Oláh Emese közlése szerint a központ létrehozására alkalmas ingatlant 2016-ban találták meg, de csak mostanra sikerült felújítani. A központnak otthont adó ingatlan az önkormányzat tulajdonában volt, ezért nem kellett megvásárolni, csak átadták a használati jogot a Szociális és Egészségügyi Igazgatóságnak. A befektetés szempontjából a munkálatok mintegy 100 ezer lejbe kerültek, a felszerelés pedig további 17 ezer lejbe.

Viorica Zlati, a Kolozs Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség (AJPIS Cluj) ügyvezető igazgatója ismertette az általa vezetett intézmény feladatát, amely akkreditálással, engedélyezéssel, nyomon követéssel és értékeléssel foglalkozik. Az igazgató üdvözölte a központ létrehozását és örömtelinek nevezte, hogy a városvezetés a közösség igényeire reagál.
Zlati kifejtette, annak érdekében, hogy a központ fejleszteni tudja a szolgáltatásait, szükség van az engedélyeztetésre, amelyhez a szükséges papírokat már le is tették a munkaügyi minisztériumhoz. Az engedélyeztetési folyamat részeként egyelőre egyéves ideiglenes engedélyt fognak kibocsátani a központ számára és ezalatt az egy év alatt helyszíni ellenőrzéseket fognak tartani annak érdekében, hogy lássák, a központ teljesíti-e a minimumkövetelményeket. Ha mindent rendben találnak, akkor végleges engedélyt bocsájtanak ki, de továbbra is folyamatosan figyelemmel követik a központ működését.

Gina Pop, a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőség (ICJ Cluj) keretén belül működő bűnmegelőzési és -elemzési iroda igazgatója támogatását fejezte ki az intézmény törekvéseivel kapcsolatban és elmondta, hogy számukra elsődleges a megelőzés, illetve a közbiztonság biztosítása. Az igazgató elmondta, úgy érzi, az áldozatok egyre inkább bátorságot kapnak ahhoz, hogy kilépjenek az erőszak köréből.

Ana Corina Vasiliu, a Kolozs Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC Cluj) részéről szintén azt hangsúlyozta, hogy nemcsak beavatkozásra van szükség a családon belüli erőszak esetében, hanem legfőképpen megelőzésre. Vasiliu üdvözölte a jogalkotásban beállt változás, amely által könnyebbé vált az ilyen esetek bejelentése és a veszélyeztető személy távol tartása. Továbbá kiemelte a tanácsadás fontosságát. Ismertette továbbá, hogy Kolozs megyében létezik egy menhely a családon belüli erőszak áldozatai számára, amelynek pontos címe természetesen titkos.
Aurel Mocan, a polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozó Szociális és Egészségügyi Igazgatóság (DASM) ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az általa vezetett intézmény a város munkaügyi szempontból kedvező helyzete miatt a juttatások helyett inkább a szolgáltatásokra helyezi a hangsúlyt, amelynek része ennek a központnak a megnyitása is.

Mocan ismertette, először civil szervezetek karolták fel a családon belüli erőszak áldozatait, majd ezekkel alakított ki a város partnerségeket és így már van tapasztalatuk a kérdésben. Az igazgató elmondása szerint 2012 óta partnerségi egyezményt kötöttek a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatósággal, a megyei rendőr-felügyelőséggel, a kolozsvári bírósággal és a mellette működő ügyészséggel, illetve a BBTE Szociológia és Szociális Munka Karával, hogy visszaszorítsák a családon belüli erőszak gyakoriságát.
Mocan ismertette, hogy a megyében elsőként létrejött ilyen központ három munkatársa mellett még egy helyi rendőri is tevékenykedik. A pszichológiai tanácsadáson az erőszakot elszenvedő alanyok azok gyermekei, családtagjai, sőt ismerősei is térítésmentesen részt vehetnek. Mocan azt is elmondta, hogy a családon belüli erőszakot elszenvedők aránya a statisztikában várhatóan nőni fog, mert most már van ahová bejelenteni az eseteket.

Az igazgató ezt követő bemutatta Eleonora Pokolát, akivel ezelőtt 10 évvel találkozott Nagyszebenben, mint családon belüli erőszak egyik áldozatáa, aki azóta könyvet írt tapasztalatairól és megalapította a Vivat egyesületet, amely a családon belüli erőszak áldozataival foglalkozik. Pocola elmondta, amikor könyve 2012-ben megjelent, még alig beszéltek a bántalmazásról, amely mostanra szerencsére megváltozott. Mint mesélte, régebb a bántalmazásokkal Kolozsváron esetleg csak a gyermekvédelem foglalkozott, ma már ez megváltozott.
Korábbi videónk, az épület itt még romos állapotban volt:
Akinek azonnali segítségre van szüksége hívja az 112-es sürgősségi telefonszámot. A központ szolgáltatásainak igénybe vételéért hívja a 0372-799093-as telefonszámot vagy írjon a violentainfamilie@dasmclujnapoca.ro-ra. Aki a Kolozs Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság menhelyét szeretné igénybe venni, az hívja a 0264-420146-os vagy a 0264-420601-es telefonszámokat.
ItthonRSS

Csúszópénzért elnézte a szabálytalanságokat és nem zárt be cégeket az Adócsalás Elleni Főigazgatóság két ellenőre

Itt a vége: felmondott a Transindex teljes szerkesztősége
Eljött az a pillanat, amikor magunkról adunk hírt nektek, és ráadásul sokunknak ez lesz az utolsó is, amit a Transindex felületére írunk. Ma reggel, huszonhárom évnyi működés után felállt a Transindex teljes szerkesztő csapata.
Benyújtották a gyermekeket a homoszexualitást népszerűsítő tartalmaktól „megvédő” RMDSZ-tervezetet
A gyermekvédelmi törvényt módosító javaslatot a "genderideológia nyugati térnyerésével" indokolják.

A fejlesztési minisztérium többlettámogatást ad a távfűtést működtető önkormányzatoknak
