Románia sokkal jobban teljesít jogállamiság tekintetében, mint Magyarország

Világszerte inkább rosszabbodott a jogállamiság helyzete tavaly, a kormányzati hatalmak ellenőrzését mutató pontszámok csökkennek leginkább.

Magyarország a 103. helyen áll azon a 126 országot rangsoroló világranglistán, ami azt mutatja, hogy az ország kormánya mennyire elkötelezettje a törvényeknek és jogállami intézményeknek - hívta fel a napokban a figyelmet a World Justice Project jogállamisági indexére hivatkozva a magyar sajtó. Megnéztük, mit mutatnak a számok Romániáról.
Mi az a jogállamiság index?
A World Justice Project (WJP) februárban kiadott jogállamiság indexe tulajdonképpen a jogállamiság betartását értékeli, több mint 120 000 háztartási és 3 800 szakértői felmérés alapján készül el 126 országban. A WJP jogállamiság-indexe friss adatokkal, nyolc tényező segítségével méri az országok jogállamisági "teljesítményét": a kormányzati hatalmakra vonatkozó korlátozásoknak, a korrupció hiányának, a nyílt kormányzatnak, az alapvető jogoknak, a rendnek és a biztonságnak, a szabályozási végrehajtásnak, a polgári igazságszolgáltatásnak és a büntető igazságszolgáltatásnak az értékelésével.
Az új felmérés számai azt mutatják, hogy két egymást követő évben is inkább rosszabbodott, mint javult a jogállamiság helyzete világszerte, így az országok tovább folytatták lecsúszásukat ebben a tekintetben.
Különösen aggasztó, hogy az elmúlt évben az autoritarizmus emelkedésének jeleként a kormányzati hatalmak korlátozását, illetve ellenőrzését jelző pontszámok bármely más tényezőnél jobban csökkentek több országban is (61 országban csökkent, 23-ban maradt ugyanannyi és 29-ben javult). Ez a tényező azt méri, hogy a kormányzati hatalmat a gyakorlatban mennyire ellenőrzik olyan szervek, mint a független bíróságok vagy a szabad sajtó. Az elmúlt négy évben Lengyelország, Bosznia-Hercegovina és Szerbia vesztett a legtöbbet a jogállamiság e dimenziójában.
Nemzetközi szinten a második legnagyobb csökkenés az elmúlt évben a büntető igazságszolgáltatás pontszámai terén történt. Ezt a tényezőt a nyílt kormányzat és az alapvető jogok kategóriák pontszámainak csökkenése követte. Pozitív fejlemény viszont, hogy több ország inkább javított, mint rontott a korrupció elleni harc tekintetében.
A WPJ 2019-es jogállamisági indexében a top 3-ban Dánia (1. hely), Norvégia (2. hely) és Finnország (3. hely) voltak. A rangsor legalján a Kongói Demokratikus Köztársaság (124.), Kambodzsa (125.) és Venezuela (126.) szerepel.
A World Justice Project egy független, multidiszciplináris szervezet, amely azon dolgozik, hogy előmozdítsa a jogállamiság helyzetét a világon. A szervezet szerint a hatékony jogállamiság csökkenti a korrupciót, elősegíti a szegénység és a betegségek elleni küzdelmet, illetve oltalmazza az embereket a kisebb-nagyobb igazságtalanságoktól.
Mi a helyzet Romániával?
Az ország a világrangsorban a 31. helyet foglalja el a 126-ból. Ezzel pedig Románia két helyet rontott az előző évhez képest. Hozzá kell tenni azonban, hogy a 2017-2018-as jelentés még csak 113 országgal számolt.

Románia a 20. helyet foglalja el az Európai Unió, az Európai Szabadkereskedelmi Társulás és az Észak-Amerika országaiból álló csoportban és a második helyen van a közepes jövedelmű országok felső sávjában elhelyezkedő 38 állam közül. A jelentés szerint az országban számottevő csökkenés tapasztalható a kormányzati hatalmakra vonatkozó korlátozások és a nyílt kormányzat terén.
Romániát az európai országok közül Olaszország (28.), Lengyelország (27.) és Szlovénia (26.) előzi meg.
Magyarországon sokkal rosszabb a helyzet
A WJP jelentése szerint Magyarország az 57. helyen áll a 126 vizsgált ország közül, így az Európai Unió, az Európai Szabadkereskedelmi Társulás és az Észak-Amerika országcsoportban az utolsó, 24. helyet foglalja el, míg a magas jövedelmű országok közül az utolsó előtti, 37. helyen áll. A tavalyi jogállamiság indexhez képest azonban egyik tényező területén sem rontott, igaz nem is javított.

Magyarországot a rangsorban olyan államok előzik meg, mint Észak-Macedónia (56), Trinidad és Tobago (55), vagy Bulgária (54).
ItthonRSS

Megújult az ótordai református templom

Bukaresten kívül már csak Kolozs és Ilfov megye piros zónás

Hamis negatív teszteredményeket árult, de lebukott a csaló

INSP: 955 fertőzöttnél mutatták ki az aggodalomra okot adó vírusváltozatok valamelyikét
