Amikor az első ház kigyulladt, már mindenki tudta, hogy nagy a baj

Pénteken Csíkszeredába utaztunk, hogy az előző napi tűzesetről, a fedél nélkül maradt 261 roma sorsáról tudósítsunk: nehéz szavakat találni arra, amit ott láttunk.

Péntek reggel Sepsiszentgyörgyön már javában lehavazott, Csíkszereda felé haladva pedig a pilinkélő hó láttán akarva-akaratlanul is az volt az első gondolatom, hogyha eddig távol maradt, most már igazán békén hagyhatna a tél bennünket. Nem magam miatt örültem volna ennek, azokra gondoltam, akik előző este fedél nélkül maradtak, otthonuk ugyanis az éjszaka folyamán pont úgy a tűz martaléka lett, mint az eddig megszokott életük. Most viszont még a hűvös téllel is meg kell küzdeniük, amelynek jele a nap folyamán lassan elkezdte belepni a kormos házmaradványokat.
A romatelep lakóit a tűz kitörésekor a csíkszeredai Erős Zsolt Arénába szállították át, amíg a tűzoltók szembeszállottak a lángokkal. Az arénában viszont jelenleg bizonytalanok a roma közösség tagjai, hisz nem tudják, hogy mi lesz velük, meddig kell ott maradniuk, mikor mehetnek vissza a romatelepre, és abban sem biztosak, hogy önerejükből képesek lesznek újra felépíteni a házaikat. Sokaknak a személyes iratai, tárgyai is elégtek, másoknak az állataik is odavesztek. Ők most a csíkszeredai közösségben bíznak, akiknek segítségére az éjszaka folyamán és a pénteki nap során számíthattak is: az adományozók és az önkéntesek azonnal segítségükre siettek; a polgármesteri hivatal pedig a kormány segítségével megpróbál minél előbb átmeneti otthont kialakítani a számukra.

Akik egy nappal ezelőtt még csak a járvány miatt bánkódtak, most összeszorult szívvel nézték a képsorokat, amelyek bejárták a sajtót és a közösségi médiát: házak és állattetemek porrá égve, és bár személyi sérülés szerencsére nem történt, de a képeken szereplők arcán gyász látható. A szemtanúk beszámolói szerint, amikor az első ház kigyulladt, már mindenki tudta, hogy nagy a baj. A Csíkszereda észak-keleti szélén található Somlyó utcában ugyanis a házak, amelyeket lécből, ponyvából, agyagból és ritka esetben téglából tákoltak össze („ki, amivel érte, amije volt”), centiméternyi távolságra vannak egymástól. Amikor az első ház kigyulladt, rövidesen a többi 20-25 is követte, így pár óra leforgása alatt hatalmas károk keletkeztek.
Az idősek távolabbról nézték, ahogy a lángok magasra csapnak, a fiatalok pedig elsőként a gyerekeket mentették ki, akiknek a száma a 261 személyből 140-re tehető jelenleg az arénában. A legtöbben 8 éves kor alattiak, akik miközben az arénában a Ludas Matyit nézték, ámulva bámulták és kacarászták, amikor Matyi megígéri Döbröginek, hogy háromszor adja vissza, amit kapott. És talán abban reménykedtek, hogy a tegnap éjszaka borzalmai miatt is háromszorosan kárpótolják majd őket.

A tűzben elégett házak között a szemben lakó szomszéd vezetett végig, akinek a háza ugyan megmenekült, de szavaiból olyan szintű együttérzés hallatszik ki, mintha a sajátja veszett volna oda. Bánatosan megjegyezte, talán ha először nem csak két tűzoltó autó érkezett volna, akkor több ház is megmenekült volna, és talán kevesebb állat veszett volna oda. De gyorsan hozzá is tette, hogy „de nem volt mit tenni, tették a dolgukat”. Ők, amíg a tűzoltókra vártak, addig próbálták menteni a menthetőt: először a gyerekeket menekítették ki, aztán az állatokat, majd a ruhákat és személyes tárgyakat, iratokat, amire már sokaknak nem is maradt ideje. Annak viszont az Erős Zsolt Arénában ideiglenesen elhelyezett társaihoz hasonlóan a szomszéd is örvendett, hogy senki sem szenvedett égési sérülést. Viszont azt furcsállták, hogy annak, akinek a háza először kigyulladt, tegnap óta nyomát se látni. Az arénában lévők szerint a rendőrség keresi, ő pedig azért menekülhet, mert bár véletlen baleset történt, talán fél a számonkéréstől. (Mint írtuk egy túlhevült kályhacső miatt válhatott hajléktalanná a több száz roma.)

Az Arénában egyébként, amikor a helyszínen jártunk, tömérdek adomány állt már halmokban: ruhák, ételek, matracok, tisztálkodási eszközök, víz, pelenkák és minden, ami egy ilyen szerencsétlen helyzetben fontos lehet. A helyszínen 43 önkéntes dolgozott Bodor Emese, a polgármesteri hivatal helyszíni koordinátora irányítása alatt, aki miközben megmutatta az adományokat tároló termeket, elismerően szólt a csíkszeredai polgármesteri hivatal munkájáról, akik nagyon gyorsan reagáltak a csütörtök esti tűz kitörésének hírére. Ennek köszönhetően 40 percen belül már megérkeztek az első adományok az arénához; a károsultakat elszállító első busz pedig este negyed 11-kor már a helyszínen volt és még plusz ágyak, matracok is maradtak a 261 személy ellátása mellett (a gyors reagálás miatt maga Klaus Johannis államfő is elismerően szólt Korodi Attila munkájáról és a közösség támogatásáról - szerk. megj.).

A roma közösség tagjai, úgy tűnik, a közösségnek hála jó kezekben vannak, annak érdekében pedig, hogy kiszűrjék, van-e köztük koronavírusos beteg, valós idejű PCR-teszttel vizsgálták meg őket. Dr. Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat igazgatójától ezt követően azt is megtudtuk, hogy bár a közösség tagjai között vannak, akik köhögnek, ez azért is lehet, mert néhányan krónikus betegségben szenvednek. Ennek ellenére nagyjából egészségesek, este nyolc órára pedig a koronavírus teszteredmények is meglesznek, hogy kizárják annak a lehetőségét, hogy a közösségben bárki is fertőzött. Ha mégis kiderülni, hogy van ilyen, akkor ebben az esetben az Hargita megyei közegészségügyi igazgatóság döntene a további lépésekről.
CSÍKSOMLYÓI TŰZ
» Lángok martaléka lett a csíksomlyói romatelep, a lakókat sportcsarnokokban szállásolták el
» Egy túlhevült kályhacső miatt válhatott hajléktalanná a több száz csíksomlyói roma
» Cîțu megígérte Kelemen Hunornak, hogy segíteni fognak a csíkszeredai romák lakásait újjáépíteni
» Tűzvész a romatelepen: Johannis megköszönte a csíkiak szolidaritását
» A Gyulafehérvári Caritas gyűjti a pénzadományokat a csíkszeredai tűzvész károsultjainak
» Amikor az első ház kigyulladt, már mindenki tudta, hogy nagy a baj
» Valószínűleg nem rendelkeztek építkezési engedéllyel a csíksomlyói romatelep háztartásai
» Korodi Attila: pszichológiai támogatást is kapnak a csíksomlyói tűzvész kárvallottjai
» A romániai muszlimok egyházi vezetője is az oltási kampány mellett állt ki
» A csíkszeredai tűzesetre lehetőségként kell tekinteni, ami a mélyszegénység problémáját oldja meg
» Csíksomlyói tűzvész: az erdélyi magyarság most jogosan büszke magára, de...
» A számok mögött mindig emberek, sorsok vannak - közelkép a csíksomlyói tűz által felvillantott arcok
» A csíksomlyói roma családok több mint fele hazaköltözött a telepre
további közviták »ItthonRSS

Csúszópénzért elnézte a szabálytalanságokat és nem zárt be cégeket az Adócsalás Elleni Főigazgatóság két ellenőre

Itt a vége: felmondott a Transindex teljes szerkesztősége
Eljött az a pillanat, amikor magunkról adunk hírt nektek, és ráadásul sokunknak ez lesz az utolsó is, amit a Transindex felületére írunk. Ma reggel, huszonhárom évnyi működés után felállt a Transindex teljes szerkesztő csapata.
Benyújtották a gyermekeket a homoszexualitást népszerűsítő tartalmaktól „megvédő” RMDSZ-tervezetet
A gyermekvédelmi törvényt módosító javaslatot a "genderideológia nyugati térnyerésével" indokolják.

A fejlesztési minisztérium többlettámogatást ad a távfűtést működtető önkormányzatoknak
