Jogi lépéseket fontolgat a Brassai Sámuel Elméleti Líceum, ha a városháza nem oldja meg a buszmegálló kérdését
H.-K.SZ. 2022. január 27. 12:47, utolsó frissítés: 18:19A kolozsvári iskola vezetősége beadvánnyal fordult a polgármesteri hivatalhoz, amelyben magyarázatot és megoldást kérnek az előállt problémára.

Értesülésünk szerint a Brassai Sámuel Elméleti Líceum elé került buszmegálló kapcsán több szülő – egyénileg illetve közösen is – írásos tiltakozást nyújtott be a polgármesteri hivatalhoz, illetve a tanfelügyelőséghez.
Kedden egy írásos beadvánnyal fordult a kolozsvári városházához az iskola vezetősége, amelyben magyarázatot kérnek arra, hogy az eredeti bejelentések szerint máshova tervezett buszmegálló miért került végül mégis az iskola elé. A városháza urbanisztikai részlegének, Emil Boc polgármesternek és Oláh Emese alpolgármesternek címzett beadványból kiderül, hogy jóhiszeműen a helyzet gyors és kielégítő megoldása érdekében fogalmazták meg kéréseiket, ám ha ez elmarad, akkor nem marad más lehetőségük, mint akár a jogi úton való rendezés.
A dokumentumban a tanintézmény arra kéri a választ, hogy az eredeti felújítási terv utólag módosult-e, és ha igen, milyen szempontok alapján? Ha pedig nem, akkor miért nem tartják be a tervben szereplő, jóval kisebb méretű és más helyen levő buszmegállóra vonatkozó előírást? Másrészt, miért nem sikerült egy optimálisabb helyszínt találni a megállónak?
A beadvány első részében kérik a Magyar utca (Bulevardul 21 decembrie 1989) Sora megállójára vonatkozó építkezési engedélyt, a technikai részletekre vonatkozó információkat, hatástanulmányokat, amennyiben ezek léteznek, továbbá a kulturális minisztérium és a megyei sürgősségi helyzetek felügyelőségének (ISU) az engedélyezési dokumentációinak a bemutatását is.
Indoklásuk szerint a 2020-ban kiadott modernizálás munkálatainak építkezési engedélye a 2018-as közvitára bocsátott tervet kellene érvényesítse, ami a nyilvánosság számára elérhető tervek és dokumentációk szerint nem volt módosítva. E szerint „a JZSUK unitárius líceum jobb oldaláról a megállót elköltöztetik a Dávid Ferenc utca jobb oldalára (amely sétálóutca lesz), illetve a Bolyai utca jobb oldalán lévő megállót az unitárius líceummal szembe költöztetik (ahol tágasabb a tér)”. Azaz a nyilvánossá tett dokumentációk szerint a megálló új helye a Dávid Ferenc utca jobb oldalán lenne, és ebben nem említik a megálló méretének megnövelését.
Ezzel szemben – mint írtuk – az új megálló a Brassai Sámuel líceum előtt épül, és a régihez képest kétszer akkora, azaz a korábbinál is nagyobb két menedékkel. A megálló kibővítése előtt az iskolai intézmény értetlenül áll, annál is inkább, mert a szóban forgó megálló három forgalmas központi csomópont között helyezkedik el – a Kétágú templom előtti (Regionala CFR), a Unió utcai (Memorandumului) és a Széchenyi téri (Piața Avram Iancu) megállókról van szó –, így mint köztes megálló, nem látják indokoltnak az iskola elé költöztetést és a kibővítést. Érvelésük szerint, tekintettel arra, hogy a módosítás sokakat érintett, közöttük főként kiskorú személyeket, a módosítást szakmai érvekkel, hatástanulmányokkal kellett volna alátámasztani és nyilvános közvita után elfogadni – ami elmaradt.
Ennek értelmében a keresetben az iskolai intézmény magyarázatot követel a módosításokról. Annál is inkább, mert a városháza képviselőinek némely nyilatkozatai alapján úgy vélik, a módosításokat az utolsó pillanatban eszközölték, ami felveti azt a kérdést, hogy az építkezésnek egyáltalán megvannak-e a megfelelő szükséges engedélyei. Tekintettel arra, hogy egy RMDSZ helyi tanácsosa a Transindexnek azt nyilatkozta, hogy a jelenlegi megoldás volt az egyetlen kivitelezhető megállóköltöztetés, az iskola kéri, hogy a városháza ismertesse az engedélyezési dokumentációt, illetve a megálló költöztetéséről szóló döntés megalapozását.

A Brassai líceum vezetősége keresetében felhívja a figyelmet arra is, hogy az intézménynek helyt adó épület elismert történelmi emlékmű, amely esetben bármilyen építészeti beavatkozáshoz a kulturális minisztérium (vagy valamely alárendelt intézményének) az engedélye szükséges. Egy történelmi emlékmű elé egy rögzített ingóságot építeni, amely eltakarná a műemléképület homlokzatát, feltételezne egy újabb engedélyeztetést – véli az intézmény.
Az iskola ugyanakkor sérelmezi, hogy a buszmegállóépítés kapcsán nem vették figyelembe azt a hatályba lévő törvényt (2019/121), amely a környezeti zajszennyezés felméréséről és szabályzásáról szól, és amely előír az önkormányzatok számára egy akciótervet a zajszennyezés kezelését illetően. A kolozsvári akcióterv pedig megemlíti, hogy a mértéken felüli zajt befolyásolja az oktatási folyamatot: „érintett lehet a tanulási, olvasási folyamat, csökkentheti a motivációt és a bonyolult feladatok megoldását is befolyásolja”. Mint közismert – és amint a helyi akcióterv is jelzi – a kolozsvári zajszennyezés elsődleges forrása a közúti forgalom. A hatályban lévő törvények szerint pedig az oktatási intézmények a zajszennyezés szempontjából „érzékeny épületeknek” minősülnek, mivel a gyerekek sérülékenyek a zajszennyezés miatt, ezért megkülönböztetett figyelemben kell részesüljenek.
Akkor, amikor az önkormányzat egy buszmegállót telepít közvetlenül az iskola épülete elé, ahova az osztálytermek ablakai nyílnak, a fenti érvek alapján a tanintézmény úgy véli, a városvezetés gondatlanságot követett el. Sőt, a beadvány szerint akár "rosszhiszeműségre" is utalhat, hogy a buszmegálló a járdán annyi helyet sem hagyott a gyalogosoknak, hogy a megálló és az iskola fala között két személy kényelmesen közlekedni tudjon.

További komoly gond szerintük, hogy minden intézmény szabályszerűen kell rendelkezzen egy vészhelyzeti tervvel, amelyben fel kell legyen tüntetve egy esetleges evakuáció útvonala. A Brassai Sámuel Elméleti Líceum hivatalos vészhelyzeti terve szerint az evakuációs kijárat és intervenciós bejárat ugyanaz, ami a főhomlokzat oldalán található, lévén, hogy az az egyetlen ajtaja. Így a sürgősségi helyzetben a mentőalakulatok, tűzeset esetén a tűzoltóság az épületet abból az irányból kell megközelítse, illetve az iskolában lévő személyeknek azon az ajtón kell kimenekülniük.
Az iskola elé kerülő buszmegálló egy ilyen helyzetben egy nagyon jelentős akadálya a mentésnek: akadályozza az épület megközelíthetőségét a különleges mentőalakulatok számára (mentőszolgálat, tűzoltóság stb.), és akadályozza a kimentési tevékenységeket, illetve az evakuációt.
Ennek fényében az intézmény jelezte, hogy a helyzet kérdésessége miatt megkereste a megyei sürgősségi helyzetek felügyelőségét (ISU), kikérve az álláspontjukat, míg a város vezetőségét arra kéri, hogy közöljék, hogy a megálló elhelyezését engedélyezte-e a felügyelőség, illetve kikérték egyáltalán az állampolgárok egészségügyi és fizikai épségét kockáztató megoldás kapcsán a hatóság álláspontját.

Az érintettek azt a kérdést is feltették, hogy miért nem lehetett a megállót a másik irányba elköltöztetni, ahol egy cukrászda előtt helyezkedne el, és nem lenne zavaró egy teljes tanintézmény számára. Ami a megálló új helyszíne melletti érveket illeti, Rácz Béla RMDSZ-es tanácsos nyilatkozatában többek között azt állította, hogy a megálló nem költöztethető máshova, mivel a megállók közötti távolságok törvényileg szabályozva vannak. Ugyanakkor azonban az ellenkező oldalon lévő megálló is átköltözik a Bolyai utca kijáratának jobb oldaláról, a János Zsigmond Unitárius Kollégiummal szemben lévő helyre - mert ott nagyobb lenne a tér.
A tanácsos érvelése szerint ugyanakkor az egyik ok, amiért nem lehet máshova költöztetni az, hogy akadályozta volna, hogy az autók a Magyar utcából nyíló más utcákba letérjenek. Viszont jelenleg a Magyar utcából az érintett oldalon nincs olyan utca, amelyre autóval le lehetne térni. Ugyanis a Dávid Ferenc utca gyalogos, az egykori Berde Mózsa, ma Frederic Joliot Curie utca pedig egyirányúan torkollik a Magyar utcába.
Annak kapcsán is kérdések merülhetnek fel, hogy Rácz Béla ígérete szerint minden segítséget megadnak majd az iskolának ahhoz, hogy a jobb hangszigetelés érdekében újakra cseréljék le az ablakokat, viszont tekintettel arra, hogy az épület műemlék, ehhez különleges engedélyeztetési eljárás szükséges, illetve az épület tulajdonosa, a Magyar Unitárius Egyház engedélye is szükséges lenne.
Frissítés: Cikkünk megjelenése után a városi tanácsos úgy fogalmazott Facebook-oldalán, hogy az RMDSZ városi frakciója jelen pillanatban is azt kívánja elérni, hogy a megálló NE a Brassai Sámuel Elméleti Líceum elé kerüljön. A városrendezési osztály szerint nem kerülhet máshova, noha a tervben is más szerepel, és a józan ész is mást kíván.

A megálló helyszínére vonatkozó kérdéseinkkel mi is megkerestük a polgármesteri hivatalt, amennyiben válaszuk megérkezik, visszatérünk a témára.
ItthonRSS

Csúszópénzért elnézte a szabálytalanságokat és nem zárt be cégeket az Adócsalás Elleni Főigazgatóság két ellenőre

Itt a vége: felmondott a Transindex teljes szerkesztősége
Eljött az a pillanat, amikor magunkról adunk hírt nektek, és ráadásul sokunknak ez lesz az utolsó is, amit a Transindex felületére írunk. Ma reggel, huszonhárom évnyi működés után felállt a Transindex teljes szerkesztő csapata.
Benyújtották a gyermekeket a homoszexualitást népszerűsítő tartalmaktól „megvédő” RMDSZ-tervezetet
A gyermekvédelmi törvényt módosító javaslatot a "genderideológia nyugati térnyerésével" indokolják.

A fejlesztési minisztérium többlettámogatást ad a távfűtést működtető önkormányzatoknak
