2022. január 20. csütörtökFábián, Sebestyén
Kolozsvár >> Más város
Hajnali hírlevél >> Feliratkozás

Március 15. Sepsiszentgyörgyön: háromnapos megemlékezést szerveznek

2013. március 12. 12:26, utolsó frissítés: 12:35

Március 14-16 között háromnapos ünnepi megemlékezés Sepsiszentgyörgyön az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc 165. évfordulójának tiszteletére. A szervezők felhívják a megemlékező közönség figyelmét, hogy március 15-én, az ünnepség napján, a belvárosi koszorúzást és a színpadi ünnepi műsort megelőzően fél háromtól gyülekezőt tartanak az állomási körforgalomnál és megkérik a résztvevőket, hogy hozzanak magukkal székely zászlót. "Az ünnepségen közel száz lovas részvételére számítunk. A balesetek elkerülése végett, kérjük, ne menjenek a lovak közelébe és a gyerekeket ne hagyják felügyelet nélkül" - írják a szervezők a részletes programot ismertető közleményükben.



Forgalomkorlátozások:

Az ünnepségének előkészületei miatt március 14-én csütörtökön 17 órától lezárják a Szabadság tér színház előtti szakaszát, majd 21 órától egy forgalmi sávon haladhat a forgalom. 15-én, pénteken 11-22 óra között az említett útszakaszról elterelik a forgalmat, 14 órától lezárják a forgalmat a Román Hadsereg útján és a Szabadság tér Gróf Mikó Imre és Kórház utca közti szakaszát. A megemlékezés alkalmából szervezett lovas menet idején 14:30 és 16:00 óra között ideiglenes forgalomkorlátozásra számíthatnak az autósok az 1918. December 1. utca-Kossuth Lajos utca-Gábor Áron utca útvonalon.



A megemlékezés programja:


„SZÉKELY SZABADSÁGUNKÉRT!”

Március 14., csütörtök

16:00–20:00 Kónya Ádám Művelődési Ház – Kokárda készítés
18:00 Székely Nemzeti Múzeum - Március 15-i ünnepség a Nyugdíjasok „Sugás” Érdekvédelmi Szövetsége szervezésében, előadást tart Kádár Gyula történész. Közreműködnek: B. Piroska Klára, Vásárhelyi Katalin, Darvas László színművészek, Nagy Zoltán, Lőfi Gellért, Sebestyén Lázár Enikő szoprán, Vox Humana kamarakórus


Március 15., péntek

Koszorúzások a sepsiszentgyörgyi emlékműveknél
9:00 Kiss János ágyúöntő emléktáblája (Olt utca, 16. szám)
9:30 Incze Dániel kopjafás sírhelye (Malomgát utca), közreműködnek a dr. Kovács Sándor Cserkészcsapat, a Székely Mikó Kollégium diákjai
10:00 Váradi–Bartalis kőtömbös kopjafa (Váradi József Általános Iskola udvarán), közreműködnek a Váradi József Általános Iskola I–IV. osztályos tanulói
11:00 Váradi–Bartalis vesztőhely (Őrkő), közreműködnek a Váradi József Általános Iskola V–VIII. osztályos tanulói, illetve a Néri Szent Fülöp Általános Iskola tanulói
11:00 Váradi–Bartalis siralomház emléktáblája (Lábas Ház), közreműködik a Mikes Kelemen Elméleti Líceum
11:30 Gróf Mikó Imre szobra (Erzsébet park), közreműködik a Székely Mikó Kollégium
12:00 Gábor Áron-szobor és Bălcescu-szobor (Csíki negyed), közreműködnek a Gödri Ferenc Általános Iskola tanulói
12:00 A Vártemplom cinterme – Váradi–Bartalis emlékhely, közreműködik a Váradi József Általános Iskola református tagozata és a Református Kollégium
12:00 ’48-as kopjafás emlékmű (kilyéni református templom), közreműködik a református egyház, illetve az óvoda és általános iskola tanulói
12:00 Kőtömbös kopjafa (szotyori református temetőkert), közreműködik a református egyház, illetve az óvoda és általános iskola tanulói
12:00 Gábor Áron-emléktábla (Bod Péter Megyei Könyvtár épülete), közreműködnek a Kós Károly Iskolaközpont tanulói
13:00 Szemerjai csata emlékműve (református templomkert mellett), közreműködik a Gulliver Óvoda
13:30 Kossuth Lajos-szobor (Kónya Ádám Művelődési Ház), közreműködnek: Magyar Férfidalárda, valamint Kisgyörgy Ferenc
14:30 Az eprestetői csata emlékműve (Állomás negyed), közreműködik a 11. Székely Huszárezred, a rétyi Kováts András Ifjúsági Koncert Fúvószenekar és a városi egyesített kórusok, az Ady Endre Általános Iskola diákjai
14:40 Bevonulás a központba a 11. Székely Huszárezred, a rétyi Kováts András Ifjúsági Koncert Fúvószenekar és a városi egyesített kórusok, Dr. Kovács Sándor Cserkészcsapat részvételével
15:15 Szabadság tér – Virtuális Székelyföld körkép avatóünnepsége, beszédet mond Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke
15:30 1848–49-es honvédemlékmű – Erzsébet park, közreműködik a rétyi Kováts András Ifjúsági Koncert Fúvószenekar, Dr. Kovács Sándor Cserkészcsapat



Ünnepi műsor

16:00 – Ünnepi műsor – a színház előtti színpadon
Lovassági induló – a 11. Székely Huszárezred (a gidófalvi Szilaj Hagyományőrző Egyesület és a sepsiszentgyörgyi Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület tagjai) és a sepsikőröspataki Gróf Kálnoky Lovarda lovasainak bevonulása
Szózat – a rétyi Kováts András Ifjúsági Koncert Fúvószenekar és a városi egyesített kórusok
Antal Árpád András polgármester ünnepi beszéde
Boldogasszony anyánk – szaval Varga Boglárka, a Székely Mikó Kollégium XII. osztályos tanulója
Ifjúsági szónok beszéde - Beszédet mond az Erdélyi Magyar Ifjak szónokversenyének győztese
Kórusművek – Vox Humana kamarakórus
Illyés Gyula: Kongresszusi zászlók – szaval Kovács Magor-István, a Székely Mikó Kollégium XI. osztályos tanulója
Bródy János: Ha én rózsa volnék – Barabás Lajos – ének, Lőfi Gellért – zongora
Március 10-i marosvásárhelyi kiáltvány
Kossuth-nóták – rétyi Kováts András-fúvószenekar és a városi egyesített kórusok
Díszszónok beszéde – Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese
Verbunkos csokor – rétyi Kováts András-fúvószenekar és a városi egyesített kórusok
Áldást mond Incze Zsolt református esperes
Magyar és székely himnusz



Műsorvezető: Pakot István

Karnagyok:
Maksai József – rétyi Kováts András Ifjúsági Koncert Fúvószenekar
László Attila – Cantus Firmus Vegyeskar, Magyar Férfidalárda
Sipos Zoltán – Pro Musica kamarakórus, Szemerjai Református Kórus
Szilágy Zsolt Herbert – Vox Humana kamarakórus
Szilágyi Andrea – Református Kollégium diákkórusa
Szőcs Melinda – Székely Mikó Kollégium diákkórusa
Lőfi Gellért – Laudate kamarakórus
Venczel Anna – Őszirózsa dalkör

19:00 Tamási Áron Színház nagyterme – Ünnepi hangverseny: Georgius Zenekar és a Csíki Kamarazenekar közreműködésével
A hangversenyt követően Semjén Zsolt átadja a Magyar Érdemrend Középkeresztjét Egyed Ákos történésznek.


Március 16., szombat:

9:00–16:00 Gáll Lajos Futókör koszorúzással egybekötött emlékfutása Vargyas–Sepsiszentgyörgy útvonalon
Szervezők: Sztakics Éva-Judit, Gazda Zoltán, Tóth B. Csaba, Nemes Előd, Dulányi Aladár, Lázár-Prezsmer Endre, Csatlós László, Kelemen Szilárd Péter, Zsigmond József, Erdő Ernő, Maksai József, Kádár László. (hírszerk.)

Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!

ItthonRSS