Megszavazták: a szülőnek kell kérnie, ha azt akarja, hogy a gyereke az iskolában kapjon szexuális felvilágosítást
2020. június 03. 19:17, utolsó frissítés: 19:17
Megszavazta szerdán a képviselőház azt a törvényjavaslatot, amely szerint a gyerekek csak akkor részesülnek szexuális oktatásban, amennyiben a szülők ezt kérvényezik az iskolától.
A parlament márciusban már megszavazott egy törvényt, amely kötelezővé tette volna az iskolában a szexuális felvilágosítást és az egészségügyi nevelést, az ortodox egyház nyomására azonban a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt új verzióval jött elő. Ebben nem tennék kötelezővé a szexuális felvilágosítást, hanem szülői kéréshez kötnék, és a tantárgy nevét is megváltoztatták egészségügyi nevelésre.
A törvénytervezet ezen formáját kizárólag a Mentsétek Meg Romániát Párt (USR) ellenezte a parlamentben, Dan Barna elnök a PSD és PNL politikusait képmutatással vádolta meg, és azzal, hogy az ortodox egyház, és nem a gyerekek érdekeit tartják szem előtt, amikor egy oktatási kérdésről döntenek.
De mit csinált az RMDSZ?
Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakciójának vezetője azt mondta, ők benyújtottak egy módosító javaslatot a törvényhez, amelyben azt kérték, hogy csak akkor ne részesüljenek a gyerekek szexuális felvilágosításban, amennyiben a szülők ezt kifejezetten kérik, és minden szemeszterben újra kérnie kellene ezt a szülőnek. Hiába nyújtották be azonban ők, még az RMDSZ-es képviselők sem szavaztak ebben egységesen, mivel a szövetség nem kért frakciófegyelmet, hanem lelkiismereti szavazást csináltak a kérdésből. A módosító javaslat végül nem ment át.
Az RMDSz végül a másik formában fogadta el tehát. "Az biztos, hogy Romániában van a legtöbb gyerekanya az Unióban, erre valamit ki kell találni" - mondta el Benedek Zakariás, amikor arról érdeklődtünk, hogy miért szavazták meg ezt a javaslatot. "Ez is egy lépés, de szerintünk messzemenően nem elég. Otthon is sokkal jobban oda kellene figyelni ezekre a dolgokra. Az RMDSZ szempontjából az volt a kicsengés, hogy a szülő tudja, hogy mi történik ezen az órán a gyerekkel".
Benedek azt is elmondta kérdésünkre, hogy a négy római katolikus püspöktől kaptak az RMDSZ-es képviselők levelet, amelyben kérték, hogy szavazzák meg ebben a formában a törvénytervezetet. Nem tudott róla, hogy a többi történelmi magyar egyház is jelzett volna hasonló álláspontot, de arról tudott, hogy több képviselő is beszélt ez ügyben református és unitárius egyházi képviselőkkel.
Felvetésünkre, hogy nem tartanak-e az RMDSZ-ben attól, hogy ennek az oktatásügyi reformnak pont ott nem lesz hatása, ahol kellene (több esetben is láttunk például iskolaigazgatókat a szexuális nevelés ellen kampányolni), Benedek úgy fogalmazott, hogy ez "benne van a pakliban", ahogyan sok más oktatás- és egészségügyi javaslat sem úgy csapódik le, ahogyan a parlamentben elképzelik. "Nem csak vallási dolog áll emögött, hanem nevelési problémák is, meg kérdés, hogy maga a szülő mennyire tud beszélni erről a gyerekkel. Rengeteg olyan szülő van, akit nem is érdekel, hogy a gyerek egyáltalán milyen órákra jár" - mondta. Felvetésünkre, hogy pont ezért nem biztos, hogy a szülőre kellene bízni a döntést, a képviselő azt hozta föl, hogy ugyanígy van a vallási oktatásnál is, a szülőnek kérnie kell, ha ebben szeretné részesíteni a gyerekét.
Egy másik RMDSZ-es módosító viszont átment
Ugyanebben a törvényben döntöttek a honatyák egy olyan kérdésről is, mely a családon belüli erőszak áldozataihoz kapcsolódik. RMDSZ-es javaslatra nemcsak a nőknek fogja kifizetni az állam a szállást és étkezést, hanem amennyiben fönnáll, úgy a gyerek számára is. "A menhelyre kerülés után egy hónappal kaphatják az anyák és a gyerekek is a juttatást" - mondta el Benedek. Ezt a javaslatot végül minden frakcióvezető elfogadta, így szavazás nélkül belekerült a törvénybe, amely most Klaus Johannis elé került kihirdetésre.
A szexuális nevelést elsőként Svédország vezette be az iskolákba, még 1955-ben, majd több nyugat-európai ország is követte a példát a '70-es, '80-as években. A '90-es és a 2000-es években Franciaország, Nagy-Britannia, Portugália, Ukrajna és Észtország is felzárkózott.
A gyermekvédelemről szóló 2004/272-es törvényt módosító jogszabály értelmében a helyi közigazgatási hatóságoknak és a tanintézeteknek gondoskodniuk kell arról, hogy félévente legalább egy alkalommal kerüljön sor az iskolákban egészségüggyel kapcsolatos és szexuális felvilágosításra. A kezdeményezés célja többek között a nemi úton terjedő betegségek és a kiskorúak teherbe esésének megelőzése. (hírszerk.)
Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!
ItthonRSS

Magyarország továbbra is sárga zónás, onnan érkezve karanténba kell vonulni

Megújult az ótordai református templom

Bukaresten kívül már csak Kolozs és Ilfov megye piros zónás

Hamis negatív teszteredményeket árult, de lebukott a csaló
