A csíkszeredai tűzesetre lehetőségként kell tekinteni, ami a mélyszegénység problémáját oldja meg
2021. január 12. 15:52, utolsó frissítés: 16:16
„A mostani tűzvész egy olyan évtizedek óta tartó stresszhelyzetnek a kirobbanása, ami fölött mi, városi közösség, nagyon régóta szemet hunytunk. Ezen pedig most változtatni fogunk” – mondta el a kedd reggel tartott sajtótájékoztatón Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
„Mi azt szeretnénk, hogy felszámoljuk azt a nyomorúságos helyzetet, amiben a Somlyó utca közössége élt, minél több családot ki kell emelnünk a telephelyről, ezért egy hosszú kifutású programot indítunk. Igaz, ez nem hoz csodát egyik napról a másikra, de tudjuk, hogy ez egy elengedhetetlen út”– folytatta az elöljáró.
Korodi beszámolt továbbá arról, hogy jelenleg egy szakmai csapat készít felmérést az Erőss Zsolt Arénába telepített roma közösség áthelyezését illetően: 33 helyszín feltételeit vizsgálják, hogy azok egészségügyi és közigazgatási szempontokból megfeleljenek. Ebben a munkában részt vesz számos intézmény és civil szervezet is, de természetesen a roma közösséggel is egyeztetnek a további lépésekről.
Mint elmondta, jelenleg egy közösségként, egy családként élnek együtt, ezért nincs gond a járványügyi helyzet tekintetében sem.
Borboly: a mélyszegénység nem függ hovatartozástól és a beszélt nyelvtől
A sajtótájékoztatón felszólalt Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is, aki elmondta: eddig az országban példátlan az, ami most jelenleg Csíkszeredában zajlik.
Az elnök kifejtette: a mélyszegénységre nem csak roma ügyként kell tekinteni, vannak hasonlóan szomorú helyzetben magyar és román ajkú emberek is, ez pedig olyan probléma, amelyet legtöbb önkormányzati vezető csak úgy a szőnyeg alá söpör.
„Bár nehéz ügy, fel kell tenni az asztalra, mert emberi életekről van szó” – hangsúlyozta.
Példanélküli szolidaritást láthattunk, ahol nem számított, hogy ki milyen nyelvű és ki milyen nemzetiségű. Az számított, hogy hogyan tudtunk foglalkozni embertársainkkal. Ilyen tekintetben pedig elmondhatom, történhet áttörés a roma kérdésben – folytatta Borboly Csaba.
Hargita Megye Tanácsának elnöke ugyanakkor kifejtette: épp a közelmúltban Kovács Gergely érsek javaslatára hozták létre a tanács mélyszegénységgel foglalkozó munkacsoportját, ami a tűzeset kapcsán már rögtön munkának is láthatott.
A tűzesetre lehetőségként kell tekinteni
A sajtótájékoztatón felszólalt András Lóránd, ennek a munkacsoportnak a koordinátora, aki szerint nem csak Romániában, de Európa-szerte nem sikerült érdemben megoldást találni a romák kérdésére.
„Most olyan helyzetbe kényszerültünk, ahol egy jól képzett csapattal sikerülhet áttörést elérni” – fejtette ki a szakember, aki elmondta, külföldi szakemberek is úgy vélik, a csíkszeredai történet példaértékűvé válhat.
A koordinátor megerősítette Borboly állítását, miszerint eddigi munkáik során mindig érezték a roma közösség elleni hangulatot, azonban a mostani tűzvészkor egy pillanatig sem merült fel senkiben.
„Mindenki azért dolgozik, hogy ezeket az embereket a lehető legnagyobb szakmaisággal tudjuk előre vinni” – hangsúlyozta.
András Lóránd kitért arra is, hogy jelenleg rengeteg szakember önkéntesen foglalkozik azzal, hogy az arénában hasznosan teljenek a mindennapok: a gyerekek számára iskolai tevékenység folyik, de számos egyéb egészségügyi és mentálhigiéné foglalkozásokat is szerveznek, hogy felkészítsék a közösséget a továbblépésre.
Sógor Enikő alpolgármester köszönetet mondott minden szakembernek, akik főleg lelkileg támogatják a közösséget, hiszen ha „a város készen áll a továbblépésre, ők is készen kell, hogy álljanak”.
A csíkszeredai tűzvészről és az Erőss Zsolt Arénában elhelyezett roma közösség helyzetéről a Transindex helyszíni riporttal számolt be.
A teljes sajtótájékoztatót Borboly Csaba Facebook-oldalán lehet végighallgatni:
FRISSÍTÉS: A kormány is besegít: humanitárius segélyt küldenek a tűzvész károsultjainak
Élelmiszerekből és egyéb javakból álló, több mint 300 ezer lej értékű gyorssegélyt nyújt a kormány a csíksomlyói tűzvész károsultjainak - írta meg az Agerpres.
A humanitárius segélycsomag olajat, cukrot, lisztet, konzerveket, továbbá ágyakat, matracokat, takarókat, hálózsákokat stb. tartalmaz. Az ehhez szükséges összeget a kormány tartalékalapjából különítik el.
A gyorssegély kiutalásáról Florin Cîţu miniszterelnök döntött, de ezt kormányhatározatban is rögzítik.(hírszerk, Agerpres)
Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!
ItthonRSS

Tanügyminiszter: bátran lehet márciuskát osztani, mert az nem (járvány)veszélyes

Az Országos Diáktanácsnak nem tetszik az ötlet, hogy a piros településeken a végzősöknek kötelező legyen bejárni az iskolába

Ezer lej a babáknak, jégstadion, magyarokat sértő táblák: ezeken töri magát mostanság a kolozsvári RMDSZ
Benéztünk egy lakossági fórumra, megnézni, mit ügyködnek, és hogy a magyar a lakosság mivel elégedetlen.

„Regisztrációs maraton” volt szombaton, óránként 18 ezren kértek időpontot az oltásra
