Rendeződik az EU kereskedelmi kapcsolata Romániával
2005. február 18. 11:34, utolsó frissítés: 11:34
Az Európai Parlament a jövő heti strasbourgi plenáris ülés napirendtervezetét kiegészítette azzal, hogy megerősítik az EU és Románia társulási szerződésének módosítását. A lépés jórészt három magyar EP képviselő levelének köszönhető.
Schöpflin György (Fidesz-MPSZ), Szent-Iványi István (SZDSZ) és Tabajdi Csaba (MSZP) levelében arra kérte Josep Borell Fontelles EP-elnököt, hogy a parlament a lehető leghamarabb vegye napirendjére az ügy tárgyalását. Megítélésük szerint a jelenlegi állapot komoly veszteségeket okoz a Romániában érdekeltségekkel rendelkező magyar exportőröknek, s az átalakítás további késedelmével Magyarország elveszítheti korábban Romániában kiépített jó pozícióit. Az Európai Parlament előreláthatóan február 22-én szavaz az ügyben.
Magyarország és Románia 2004. május 1-ig, vagyis a magyar EU-csatlakozásig a Közép-Európai Szabadkereskedelmi Egyezmény (CEFTA) keretében kedvezményes feltételekkel bonyolíthatta egymás közötti áruforgalmát. Magyarország EU-tagsága azonban szükségessé tette az egyezmény felmondását. A csatlakozás után egyrészt életbe lépett az EU és Románia között megkötött társulási szerződés, másrészt azt Magyarország belépését követően módosították, hogy az egyrészt kiterjedjen Magyarországra, másrészt tartalmazza a CEFTA magyar szempontból előnyös elemeit. A módosított szerződés hatályba lépéséhez azonban az Európai Parlament hozzájárulására is szükség van.
Jelenleg azonban CEFTA kedvezményes rendszere már nem, a társulási megállapodás kedvezményes rendszere pedig még nem vonatkozik Magyarország és Románia kereskedelmi kapcsolataira. A megegyezés hiánya pedig már a tavalyi kivitelnek is mérhető veszteségeket okozott, ami – elsősorban a mezőgazdasági termékeket sújtva – elérte az 50 millió eurót. (mti)
Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!
ItthonRSS

Premier Romániában: készül egy elektronikus adatbázis az örökbefogadásra váró gyerekekről

Napi koronavírus-adatok: több, mint 8 ezer beteg van a kórházakban, közülük ezren intenzív terápián

Oltáskampány: előnyben részesítik az időseket és betegeket a regisztrációnál
Több mint 5400 mentőakcióban vettek részt a hegyimentők 2020-ban
